Radość, smutek, złość zabawa integracyjna. Założenie kącika emocji zapoznanie ze sposobami korzystania z umieszczonych w nich pomocy. Nauka radzenia sobie z emocjami pozytywnymi i negatywnymi, które zazwyczaj utrudniają funkcjonowanie w grupie rówieśniczej.
Grupa dzieci 5 – letnich uczestniczyła w czwartek (3.11) w kolejnych, bardzo ciekawych zajęciach w Bibliotece w Papierniku. Pani Bibliotekarka zapoznawała przedszkolaki z zawodem bibliotekarza oraz specyfiką funkcjonowania biblioteki. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób można zapisać się do biblioteki, w jaki sposób wypożycza się książki i jak należy o nie dbać. Przedszkolaki oglądały wiele ciekawych książek dla dzieci, te malutkie i te ogromne; dwustronne i przestrzenne. Milusińscy byli bardzo zaciekawieni książkami i przekonały się, że wcale nie trzeba umieć czytać, żeby wypożyczać książki. Już w wieku 5 lat można korzystać z Rodzicami z biblioteki, tym bardziej iż, aktualnie trwa projekt skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym „Mała książka, Wielki człowiek”. W ramach projektu dziecko, które Rodzic zapisze do Biblioteki otrzymuje w prezencie książkę.
W kolejnej części zajęć Pani Bibliotekarka przeczytała dzieciom książkę o dwóch braciach Kominiarzu i Piekarzu. Przedszkolaki zaznajomiły się z tym zawodami, dowiedziały się na czym one polegają i jakie w tych zawodach obowiązują stroje. Opowieść była bardzo ciekawa, tym bardziej, że była to książka dwustronna, którą Pani czytała najpierw z jednej strony, a potem drugiej. W ostatniej części zajęć dzieci stworzyły śmieszne portrety piekarza, kominiarza lub kogoś wybranego przez siebie, używając węgla oraz mąki jako główne „narzędzia pisarskie”.
Zabawa była wspaniała! Dziękujemy za kolejne zajęcia!
"GDZIE MIESZKA MUZYKA?" - Ewa Stadtmuller
Gdzie mieszka muzyka? W wesołych strumykach,
w zielonych skrzydełkach polnego konika.
Gdzie mieszka muzyka? W piosence słowika, na dachu,
po którym deszcz tańczy walczyka.
Gdzie mieszka muzyka? W klawiszach i smykach,
i w strunach, i w dłoni, co strun tych dotyka…
3 listopada grupa 6 latków po raz pierwszy wybrała się do Szkoły Muzycznej na koncert. Piękna sala koncertowa zrobiła na wszystkich ogromne wrażenie.
Celem wycieczki było rozwijanie zainteresowań muzycznych oraz wzbogacanie wiedzy na temat różnorodnych instrumentów. Dzieci wysłuchały koncertu młodych muzyków – uczniów szkoły. Z wielkim zainteresowaniem słuchały różnorodnych utworów oraz nagradzały muzyków gromkimi brawami.
Zajęcia ruchowe z dziećmi w wieku przedszkolnym stanowią bardzo ważny element edukacji fizycznej, pozwalają one na zachowanie prawidłowej postawy oraz wzmacniają odporność fizyczną dzieci. Poprzez zabawy i ćwiczenia ruchowe, dzieci pokonują trudności, co wzmacnia ich wiarę we własne możliwości.
DZIEŃ ZABAWEK EKOLOGICZNYCH
O zabawki zawsze dbamy
po zabawie posprzątamy.
Już samochód na wirażu,
pędzi prędko do garażu.
Lalki siedzą równo w rzędzie
Bałaganu dziś nie będzie!
„Znicze” - Ryszard Przymus
"Palą się znicze…
Przypominają,
Że ktoś odchodzi,
Inni zostają.
Pośród cmentarzy
Cichych uliczek
Jak wierna pamięć
– Palą się znicze… "
W grupie 4-latków dzieci obchodziły dzień zabawki ekologicznej.
Każdy prezentował swoje zabawki a następnie wspólnie nimi się bawili.
Zapraszamy do galerii.
Magiczne słowa znam i codziennie używam.
Dzieci miały okazję przypomnieć sobie zwroty kulturalno- grzecznościowe oraz sytuacje w których należy ich używać.
W październiku rozpoczęliśmy w starszych grupach przedszkolnych realizację programu "Świat moich emocji". Przez cały rok szkolny dzieci będą uczestniczyć w zajęciach, których celem głównym będzie rozwój umysłu emocjonalnego.
Treści programu obejmują:
W grupie dzieci 5 - letnich rozpoczęliśmy realizację programu oraz założyliśmy kącik emocji.
Jak wyglądam, gdy wyrażam różne emocje?
Końcem października w kazdej grupie przedszkolnej w naszym przedszkolu obchodzony był dzień zabawek ekologicznych. Dzieci przynosiły z domu swoje "ekologiczne zabawki" lub tworzyły je na zajęciach w przedszkolu. W tym dniu podczas zabaw swobodnych staralismy się nie używać plastikowych zabawek, zastepowaliśmy je kreatywnym materiałem naturalnym: kasztany, żołędzie, kamyczki, szyszki, kora drzew itp.
Dzieci z grupy 5 - latków stworzyły samodzielnie ekologiczne zabawki - ludki z materiałów naturalnych.
W minionym tygodniu 5 latki dużo rozmawiały podczas zajęć o wodzie, ale najciekawsze były zabawy badawcze z wodą m.in. eksperyment "Co pływa, co tonie".
„Jak przyjemnie i wesoło kiedy dynia krąży wkoło. Dynia tu, dynia tam, dynia krąży tu i tam”.
28 października 2022 r. dzieci z grupy 5,6-l w SP9 obchodziły dzień w kolorze pomarańczowym, czyli "ŚWIĘTO DYNI". Dzieci poznały historię święta, miejsce skąd po raz pierwszy dynia została przywieziona do Europy przez podróżnika Krzysztofa Kolumba, rozpoznawały rodzaje dyni - jadalnych i ozdobnych, segregowały je według wyglądu podczas zabawy ruchowej, wyklejały dynię z kolorowego papieru i kolorowały według uznania. Przed zabawami z dyniami, dzieci przygotowały ciasto dyniowe, które piekło się w piekarniku w międzyczasie. Zabawy zręcznościowe z kubkami, podawanie z ręki do ręki 4 dyń w kole tak, aby nie mieć dwóch naraz, wypełniły czas oczekiwania na pyszne ciasto. A na obiad panie z kuchni przygotowały nam wspaniałą zupę dyniową z groszkiem ptysiowym. Deser z upieczonego ciasta smakował nam doskonale !
Kewin, dziś są Twoje 6 urodziny ! Bądź radosny i szczęśliwy !
Nie bój się niczego, tutaj u nas nie ma nic strasznego.
Tylko prezentów gromada od mamy, taty i sąsiada !
Gości jest już cała masa, spróbujmy z tej okazji dyniowego ciasta !
Magiczne słowa – Proszę, przepraszam, dziękuję
Każdy przedszkolak wie doskonale, jakie są magiczne słowa, które otwierają „wszystkie drzwi” i „burzą wszystkie mury”. Dzieci znają je i stosują na co dzień.
Dzieci z grupy 5 – latków stworzyły piękny plakat, który powstał z magicznych słów „proszę, przepraszam, dziękuję”, a także „dzień dobry, dobry wieczór, do widzenia”.
D. Gellner „Zły humorek”
"Jestem dzisiaj zła jak osa! Złość mam w oczach i we włosach!
Złość wyłazi mi uszami i rozmawiać nie chcę z wami! A dlaczego?
Nie wiem sama. Nie wie tata, nie wie mama...
tupię nogą, drzwiami trzaskam i pod włos kocura głaskam.
Jak tupnęłam lewą nogą nadepnęłam psu na ogon.
Nawet go nie przeprosiłam – taka zła okropnie byłam.
Mysz wyjrzała z nory: - Co to za humory?
Zawołałam: - Moja sprawa! Jesteś zbyt ciekawa.
Potrąciłam stół i krzesło, co mam zrobić, by mi przeszło?!
Wyszłam z domu na podwórze, wpakowałam się w kałużę.
Widać, że mi złość nie służy, skoro wpadłam do kałuży.
Siedzę w błocie, patrzę wkoło, wcale nie jest mi wesoło...
Nagle co to? Ktoś przystaje. Patrzcie! Rękę mi podaje!
To ktoś mały, tam ktoś duży – wyciągają mnie z kałuży.
Przyszedł pies i siadł koło mnie, kocur się przytulił do mnie,
mysz podała mi chusteczkę: - pobrudziłaś się troszeczkę!
Widzę, że się pobrudziłam, ale za to złość zgubiłam, pewnie w błocie gdzieś została,
NIE BĘDĘ JEJ SZUKAŁA ! "