• 3 latki, 3-4 latki i 5 latki Wspólnie witają WIOSNĘ!

    21 marca dzieci z grupy 3 latków i 3,4 latków wspólnie wykonały Marzannę – zimową Pannę. Dzieci podczas zajęć poznały zwyczaje związane z powitaniem nowej pory roku i szybko przystąpiły do pracy.

    Gdy kukła była już gotowa, dzieci ze swoimi Paniami wyruszyły pożegnać zimę i powitać wiosnę. Do naszego korowodu dołączyły także dzieci z grupy 5 latków.

    Wszystkie dzieci do przedszkola wróciły z pięknie przystrojonymi gaikami.

    Marzanno, Marzanno Ty zimowa Panno

    w wodę Cię rzucamy, bo wiosnę witamy!

     

    Po obszerną relację z tego dnia zapraszamy do galerii zdjęć!

     

  • Zimę żegnamy, WIOSNĘ WITAMY! - grupy 4 latków i 6 latków

    Idzie ramię w ramię dziecięca drużyna ,

    niechaj się przed nami w kąty chowa zima!

    Niech do rzeki sobie skacze, niech się w  kukłę zmienia,

    bo inaczej, będzie miała z nami do czynienia!

    Były sobie pluchy, gołoledź, wietrzysko...

    Nie chcą tego dzieci, zbrzydło im to wszystko.

    Niech rozćwierka się przedwiośnie, drzewa w listki niech obrosną,

    zmykaj zimo, gdzie pieprz rośnie, bo się z tobą rozprawimy ostro!

    MARZANNO MARZANNO, TY ZIMOWA PANNO,

    W WODĘ CIĘ WRZUCAMY, BO WIOSNĘ WITAMY!

  • Urodziny Kubusia w grupie 6 latków

    KUBUSIU KOCHANY!

    Spełniaj marzenia, te duże i te małe,

    Uśmiechaj się tak szeroko, jak tylko potrafisz.

    Poznawaj samych dobrych ludzi,

    Niech dzisiejszy dzień będzie dla Ciebie wyjątkowy!

    Bądź szczęśliwy!

  • 5,6-l w SP9 - MARZANNA - korowód w parku żywieckim

    W dniu 21 marca 2024 r. dzieci z grupy 5,6-l w SP9 pożegnały ZIMĘ i powitały WIOSNĘ razem z dziećmi z innych przedszkoli,  zrzucając Marzannę do rzeki. Impreza odbyła się  pod patronatem pana burmistrza  miasta Żywiec Antoniego Szlagora. 

    "Marzanno, Marzanno, kolorowa panno byłaś z nami zimę całą.

    Nie spałaś jak niedźwiedź bury, ale hasałaś, skakałaś, śniegiem czasem sypałaś.

    Na nartach i sankach z nami zjeżdżałaś, mroźnym wiatrem też zawiałaś.

    Radowaliśmy się wszyscy w koło, bo z tobą zima była wesoła.

    Tak też mogliśmy sporty różne uprawiać i w ciepłych ubrankach harce wyprawiać.

    Dzisiaj smutno żegnać cię, bo już kończy się zima.

    A wiosna się zaczyna.

    Ustąp więc nasza panno słomiana, bo pani w zieleni czeka przybrana".

     

     

  • 5,6-l w SP9 - kolejny trening sportowy z siatkarkami.

    W dniu 19 marca 2024 r. dzieci z grupy 5,6-l w SP9 uczestniczyły w kolejnym treningu sportowym  pod okiem trenerów. Na zakończenie dzieci zrobiły sobie zdjęcie ze zwycięską drużyną tutejszych siatkarek.

     

     

  • 5,6-l w SP9 - Sprawozdanie z programu „Czyste powietrze wokół nas" w roku szkolnym 2023/2024 za I semestr.

    W I semestrze roku szkolnego 2023/2024  grupa 5,6-latków realizowała program  ,,Czyste powietrze wokół nas". Głównym celem programu było uświadomienie dzieciom jak szkodliwy jest dym, a także pokazanie im w jaki sposób unikać zadymionych miejsc.  

     

    Dzieci brały udział w szeregu zajęć warsztatowych prowadzonych przez nauczycieli  w grupie:

    • Wycieczka, spacer po okolicy.
    • „Co i dlaczego dymi?”
    • „Jak się czuję, kiedy dymi papieros?”
    • „Co się dzieje, kiedy ludzie palą papierosy?”
    • „Jak unikać dymu papierosowego?”

     

    W trakcie zajęć dzieci obserwowały różne rodzaje dymów podczas spacerów. Wzbogaciły również wiedzę na temat pochodzenia dymów, określania ich rodzajów oraz przyczyn ich wydobywania się. Uświadomiono dzieciom szkodliwość dymu papierosowego. Podczas zajęć uwrażliwiano dzieci na piękno przyrody, wartości jakie niesie z sobą czyste powietrze, a także uczono dzieci szacunku do otaczającego je świata.

     

     

  • 5,6-l w SP - udział w akcji "GÓRA GROSZA"

    Drogie Dzieci

    Wrzucając monetę na Górę Grosza, przekazujecie środki niezbędne dzieciom do znalezienia bezpiecznego miejsca, pomocy w codziennej nauce, rozwijania pasji i talentów, rehabilitacji i usamodzielnienia się.Przyłącz się do akcji a wesprzesz jednego ze swoich rówieśników, który potrzebuje pomocy. Bo jeden grosz czyni różnicę ! 

    Cel Góry Grosza

    Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną dla dzieci (w szczególności wychowujących się poza własnym środowiskiem rodzinnym) i rodzin.Głównym obszarem wsparcia jest: a) pomoc dla rodzinnej pieczy zastępczej, b) pomoc dla instytucjonalnej pieczy zastępczej, c) usamodzielnianej młodzieży z pieczy zastępczej, d) programy dla rodzin zastępczych i adopcyjnych, e) programy dla dzieci jak i dla osób z ich otoczenia, f) lokalne programy w zakresie pomocy dziecku i rodzinie.

    Organizatorem akcji jest "Towarzystwo Nasz Dom", z siedzibą w Warszawie, Al. Zjednoczenia 34, 01-830 Warszawa.

     

     

  • 5,6-l w SP9 - WARSZTATY CUKIERNICZE

    W dniu 18 marca 2024  grupę 5,6-l w SP9 odwiedziły 2 wspaniałe panie z "PIEKARNIA CUKIERNIA GAŁUSZKA", które poprowadziły świąteczne warsztaty cukiernicze dla dzieci. Pani Sylwia Krębuszewska-Kozieł - właścicielka  cukierni wprowadziła dzieci w tajniki pracy z przyprawami, ciastami, glazurą i naturalnymi barwnikami wykorzystywanymi do ozdabiania wypieków. Dzieci wąchały, dotykały, smakowały  i słuchały odgłosów szeleszczących i skrzypiących produktów z dalekich krajów. Wspaniały cynamon, kardamon, kakao, goździki, różne rodzaje mąk  i wiele innych mało znanych dzieciom przypraw wykorzystywanych w piekarnictwie pozwalały przenieść się w krainę słodkości i pięknych kolorów. Dzieci samodzielnie wykonały i ozdobiły mazurki, babeczki i baranki wielkanocne, które pięknie zapakowane do dużych pudełek zabrały do domów. To były wspaniałe i niezapomniane warsztaty ! BARDZO DZIĘKUJEMY !!!

     

     

  • 6-latki - Zakładamy „Zielony ogródek” w naszej sali

    Wiosna to piękna pora roku. W oczekiwaniu na prawdziwy wybuch wiosny, kiedy wszystko dookoła się zazieleni, założyliśmy w kąciku przyrody hodowlę roślin. Posadziliśmy warzywa, posialiśmy zioła oraz kwiaty. Dzieci z wielkim zapałem pomagały w tworzeniu zielonego ogródka, co widać na zdjęciach.

    Dzieci będą miały możliwość dalszej obserwacji, nie tylko wzrostu roślin, a także możliwość kształtowania zainteresowania otaczającą przyrodą i dbanie o rośliny poprzez działania własne.

  • 3 - 4 latki Poznajemy zawody naszych rodziców

    Poznajemy zawody swoich rodziców - w ramach tego tematu odwiedzili nas rodzice Wandy, którzy zajmują się pielęgnacją psów. Opowiedzieli o swojej pracy przy użyciu różnych rekwizytów. Dzieci w praktyczny sposób uczestniczyły w zajęciach czesząc i strzygąc pluszowe psiaki. Radości nie było końca.

    Zapraszamy do galerii zdjęć. 

     

  • 3-4 latki Wiosenny ogródek

    Czekając na wiosnę dzieci z grupy 3-4 latków zakładają zielony ogródek w sali. 

     

     

  • „Czyste powietrze wokół nas” - 6 latki

    „Czyste powietrze wokół nas” -  realizacja programu edukacji antynikotynowej w grupie dzieci 6 – letnich w ramach projektu Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej „Klub   Zdrowego Przedszkolaka”

     

    Dzieci z grupy 6 – letnich realizowały zajęcia z programu edukacji antynikotynowej pt. "Czyste powietrze wokół nas".  Głównym celem programu jest zwiększenie wiedzy rodziców w zakresie ochrony dzieci przed narażeniem na działanie dymu tytoniowego oraz kształtowanie świadomych, asertywnych postaw wśród dzieci dotyczących ochrony własnego zdrowia, w przypadku bezpośredniego kontaktu z osobami palącymi. 

    Realizację programu z dziećmi rozpoczęłyśmy spacerem po okolicy w celu obserwacji środowiska – ukierunkowaną na źródła i rodzaje dymów. Dzieci obserwowały dymiące kominy, palących papierosy ludzi. Wyrażały swoje opinie, odczucia na temat wrażeń ze spaceru.

    Następnego dnia w czasie zajęć dzieci wykonywały ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne przy akompaniamencie muzycznym. Podczas zabawy pantomimicznej „Podróż Dinusia” oraz pracy z obrazkiem zapoznały się ze skutkami palenia papierosów i szkodliwością różnego rodzajów dymów. Układały  i wymyślały opowiadania do historyjki obrazkowej „Zabawa Dinusia”. Oglądały prezentację o podróży Dinusia pociągiem  i skutkach palenia papierosów w wagonie oraz rozwiązywały krzyżówkę. Na koniec wykonywały pracę plastyczną pt. „Dino” metodą wydzieranki.

     

  • „PRZEDSZKOLAKI POMAGAJĄ ZWIERZĘTOM”

    PODSUMOWANIE AKCJI

    „PRZEDSZKOLAKI POMAGAJĄ ZWIERZĘTOM”

     

    W naszym Przedszkolu zakończono kolejną już, charytatywną akcję zbiórki na rzecz bezdomnych zwierząt przebywających w schronisku w Żywcu, pod hasłem: „Przedszkolaki pomagają zwierzętom”. Wszystkie grupy aktywnie włączyły się w organizowaną pomoc. Zbierano różne produkty, które pomogą schronisku -  karmę mokrą dla psów i kotów: puszki, saszetki, paszteciki, a także koce, ręczniki, podkłady higieniczne.

    Celem akcji było nie tylko zebranie potrzebnych schronisku rzeczy, ale również uświadomienie dzieciom, jak ważna jest bezinteresowna pomoc. Celem tego przedsięwzięcia było również kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt oraz wdrażanie dzieci i osób dorosłych do aktywnego udziału w zbiórce karmy.

    Cieszymy się, że tak wielu przedszkolaków odpowiedziało na nasz apel i wzięło udział w naszej akcji. Los bezdomnych, porzuconych zwierząt nie jest obojętny dzieciom z naszego przedszkola. Dlatego dziękujemy serdecznie wszystkim przedszkolakom i rodzicom za włączenie się w zorganizowaną akcję charytatywną. Dzielenie się tym co mamy – to dobry nawyk!

    W imieniu pracowników schroniska oraz ich podopiecznych składamy ogromne podziękowania dla wszystkich osób, które przyczyniły się do wspólnego sukcesu.

    Jak co roku darczyńcy okazali się wielkim sercem. Zebrane dary zostały przekazane schronisku w dniu 15. 03. 2024 r.

  • 5,6-l w SP9 - poznajemy zawód KUSTOSZA.

    W dniu 15 marca 2024 r. gościliśmy panią Dorotę Firlej - kustosza Muzeum Miejskiego w Żywcu. Tym razem pani Dorota opowiedziała dzieciom na czym polega jej praca, gdzie  pracuje i co najbardziej ciekawego jest w naszym muzeum do zabaczenia. Rozmowa z dziećmi dotyczyła tradycji, historii i dziedzictwa naszego miasta, z czym kojarzy się nasze miasto mieszkańcom i  turystom przybywającym żeby zobaczyć najciekawsze zabytki. Dzieci poznały znaczenie słów : Putosz i Siutrorz. Znały już nową nazwę naszego mostu solnego - "Most Jukacy", przechodziły przez niego już nie raz. Ciekawa dyskusja rozwinęła się na temat "Jukacy z Zabłocia" oraz z czego wywodzi się nazwa Zabłocie

     

     

  • 5,6-l w SP9 - zbieramy karmę do schroniska dla zwierząt.

     

     

  • 6 latki na zajęciach w Miejskim Centrum Ekologicznym

    W czwartek (14 marca) dzieci z grupy 6 – latków uczestniczyły w warsztatach organizowanych przez Miejskie Centrum Ekologiczne w Żywcu. Podczas zajęć pod tytułem „Mamy rady na odpady” przedszkolaki poszerzały i utrwalały swoją wiedzę na bardzo ważne tematy: co robić ze śmieciami, jak należy je segregować, co robić, by zmniejszyć ilość produkowanych przez człowieka śmieci i wreszcie co to jest recykling. Oprócz pogadanki i prezentacji, dzieci rozwiązywały krzyżówki, rebusy oraz praktycznie segregowały śmieci do odpowiednich koszy. Wiedza trudna, ale bardzo potrzebna!

    Bardzo dziękujemy Paniom z Beskid Żywiec Spółka za ciekawe prowadzenie zajęć, dzięki czemu trudna wiedza stała się przystępna i zrozumiała dla przedszkolaków!

    I bardzo dziękujemy za upominki, którymi zostały obdarowane dzieciaki: magnesy, odblaski i książeczki z rebusami i łamigłówkami!

    Na pewno jeszcze nie raz wrócimy do MCE na kolejne zajęcia!

  • 5 URODZINKI ANTOSIA W GRUPIE 4 LATKÓW

    5 URODZINKI ANTOSIA W GRUPIE 4 LATKÓW

    Świeczki się na torcie mienią,

    obok wiśnie się czerwienią,

    cudnie pachnie czekolada,

    skrzy się w szklankach lemoniada,

    baloniki wiszą w górze,

    klaun oklasków zbiera burzę,

    a to wszystko z tej przyczyny,

    że masz dzisiaj ANTOSIU urodziny!

  • 5,6-l w SP9 - zajęcia w bibliotece "PAPIERNIK"

    W dniu 14.03.2024 r. dzieci z grupy 5,6-l w SP 9 uczestniczyły kolejny raz w zajęciach organizowanych przez panią Patrycję. Tym razem zajęcia były na temat strasznego zwierza - PAJĄKA. Dzieci wysłuchały opowiadania o pająku, porozmawiały o życiu i zwyczajach pajęczych oraz wykonały prawdziwego pająka  z czarnego brystolu, patyczka i kolorowych pomponików. Narysowały również pajęczynę, która  wyglądała jak prawdziwa .....

     

     

  • 5,6-l w SP9 - poznajemy zawód tresera (DOGOTERAPIA)

    W dniu 13.03.2024 r. dzieci z grupy 5,6-l w SP9 gościły panią treserkę ze swoim psem. Treserzy psów szkolą psy do wykonywania określonych zadań lub czynności. Uczą również zwierzęta, że pewne zachowania są nieakceptowalne dla ludzi. Często pracują oni z psami szkolonymi do określonych zadań, takich jak ratownictwo, bycie przewodnikiem osób niewidomych, dogoterapia itp. Mogą nauczyć zwierzęta wykonywania określonych sztuczek czy oduczyć ich pewnych zachowań. Nasza pani treserka pokazała nie tylko psie sztuczki, ale też pokazała na obrazkach i opowiedziała jakich zachowań pies nie lubi i czego należy się wystrzegać w kontakcie ze zwierzęciem. Pokazała jak i gdzie powinno się głaskać znajomego psa, czego pies potrzebuje od człowieka, aby się zdrowo rozwijać i jak okazuje swoją miłość do  właściciela. Każde dziecko chciało pogłaskać pieska i  dać mu smakołyk jako nagrodę za dobrze  wykonane zadanie. Piesek tez wyglądał na szęśliwego i chciał się ze wszystkimi bawić !

     

     

  • Dino....Dino.....Dinozaury!

    Dino....Dino.....Dinozaury! Taki temat kompleksowy realizowały początkiem marca dzieci z grupy 6 latków. Filipek bardzo przygotował sie do zajęć, przyniósł albumy, książki z ciekawostkami o dinozaurach i dzielił sie z innymi swoją wiedzą. W podziękowaniu za zaangażowanie otrzymał dyplom i gratulacje!

strona: