GRATULACJE DLA ZWYCIĘZCÓW Z NASZEJ GRUPY !!!
W dniu 22 marca 2023 r. dzieci z grupy 5,6-l w SP9 obchodziły "Światowy Dzień Wody" podczas zajęć w grupie dotyczących żywności ekologicznej i zdrowego żywienia w ramach programu edukacyjnego "Skąd się biorą produkty ekologiczne?". Dzieci poznały niskoprzetworzone produkty ekologiczne, piramidę zdrowego żywienia, rozpoznawały wybrane owoce i warzywa oraz przypomniały sobie dlaczego należy myć ręce. Poznały również znaczenie czystej wody w życiu człowieka i przyrody oraz znaczenie picia wody bez dodatków smakowych.
„Marzanna” Autor: Wanda Chotomska
"Ruszamy gromadą, wesołym pochodem, niesiemy marzannę nad zieloną wodę.
Płyń sobie, marzanno, szumiącym potokiem, na morze szerokie, na morze głębokie.
Zgiń, przepadnij, zimo, i nie wracaj do nas, na przyjęcie wiosny otwórzmy ramiona.
A teraz, gdy zima poszła już daleko – zatańcz z nami, wiosno, nad zieloną rzeką".
Dzieci z grupy 5 latków rozmawiają w tym tygodniu oczywiście o WIOŚNIE!
Ta cudna pora roku przybywa do nas z każdej strony i bardzo sie z tego cieszymy. Pierwsze kwiaty wiosenne można już zobaczyć w ogródkach i na polach, ale na pozostałe kwiaty i warzywa musimy jeszcze poczekać. Umilając sobie oczekiwanie na prawdziwy wybuch wiosny założylismy w naszej sali "Zielony ogródek" i już niedługo będziemy cieszyć się z naszej hodowli. Posadziliśmy warzywa, posialiśmy zioła oraz kwiaty. Zadbaliśmy o odpowiednie podłoże, nasłonecznione stanowisko i oczywiście wodę.
Teraz czekamy!
GRATULACJE !!!
21 marca z okazji pierwszego dnia wiosny, zaprosiliśmy na zajęcia rodziców by razem z nami mogli przygotować kukłę Marzanny i wspólnie pożegnać zimę.
Z patyków, słomy, sznurka i bibuły udało nam się „wyczarować” Marzannę, którą następnie w wiosennym korowodzie odprowadziliśmy nad rzekę by tam się z nią pożegnać słowami:
Marzanno, Marzanno ty zimowa panno
w wodę cię rzucamy bo wiosnę witamy.
Serdecznie dziękujemy rodzicom, którzy wzięli udział w naszych zajęciach.
Obchodzimy Międzynarodowy Dzień Szczęścia!
21 marca- w pierwszy dzień wiosny, zgodnie z tradycją przeszliśmy korowodem niosąc kukłę Marzanny przygotowaną przez dzieci.
Tym samym pożegnaliśmy zimę i przywitaliśmy nową porę roku- WIOSNĘ!!!
Utopimy Marzannę szkaradną,
niech z nią troski zimowe przepadną.
Już zrobione wiosenne porządki,
sprzątnęliśmy wszystkie kątki.
Jeszcze chłodno, jeszcze błoto na razie,
lecz na wierzbach widziałam dziś bazie.
A wczoraj widziałam przebiśnieg,
wkrótce pierwsze rozwiną się liście.
Chodźmy, chodźmy Marzannę wyrzucić!
Niech śnieg z mrozem już nie wróci.
Pójdziemy wesoło ze śpiewem radosnym
bo dziś musimy poszukać wiosny.
Weźmy się za ręce, gdy wiosnę spotkamy,
niech widzi jak ładnie chodzimy parami.
W poniedziałek (20 marca) do grupy dzieci 5 letnich przybył niezwykły Gość. Odwiedziła nas pani Marysia, która jest lekarzem, a prywatnie Mamusią naszej Tosi. Pani Marysia opowiadała dzieciom o specyfice pracy lekarza, gdzie pracuje, czym się dokładnie zajmuje, jakie potrzebuje akcesoria i sprzęt do pracy. Dzieci mogły zapoznać się z różnymi medycznymi akcesoriami i wypróbować je. Przedszkolaki słuchały z zaciekawieniem prelekcji pani Doktor, odpowiadały na pytania i same je zadawały. Następnie dzieci same zamieniły się na chwilę w lekarzy i z wielkim zaangażowaniem leczyły swoich małych pacjentów przyniesionych z domu: misie i lalki. Było mierzenie temperatury, sprawdzanie gardła szpatułką, mierzenie tętna, ciśnienia, badanie uszu, sprawdzanie odruchów, przyklejanie plasterków i oczywiście pobieranie krwi i robienie zastrzyków 😊
Każdy mały lekarz i lekarka otrzymał od pani Marysi dyplom, odblask i naklejki.
5 latki wiedzą, jak ważny i potrzebny jest zawód/powołanie lekarza. Dzieci okazują szacunek i wdzięczność wszystkim pracownikom służby medycznej.
Bardzo dziękujemy pani Marysi za odwiedziny, poświęcony czas i wspaniałe zajęcia.
Ile kropek na biedronce,
Ile elfów jest na łące,
Ile gwiazdek jest na niebie,
Tyle życzeń dziś dla Ciebie.
Kubusiu Kochany bądź zawsze szczęśliwy!
Sto lat!
SPRAWOZDANIE
Z okazji Międzynarodowego Dnia Szczęścia, który przypada na dzień 20 marca ogłoszono przedszkolny konkurs dla dzieci i Rodziców p.t.: „ Z uśmiechem każdemu do twarzy”.
Zadaniem dziecka i Rodzica był narysować lub namalować uśmiechniętą postać, która wywołuje uśmiech na twarzach innych. Od samego rana ten świąteczny dzień w przedszkolu rozpoczęliśmy od powitalnego uśmiechu i losowania „uśmiechniętej buźki”, by każdy poczuł się radosny i szczęśliwy. Były tańce i zabawy wywołujące pozytywne emocje, jak również burza mózgów nt. „Kiedy czuję się szczęśliwy?”. Zorganizowany konkurs przypadł bardzo do gustu wielu rodzicom co świadczy o ilości przyniesionych prac . A było ich razem 32. I chociaż pierwotnie miały w nim brać tylko młodsze dzieci to ze względu na zainteresowanie rozszerzony został na starsze grupy. Dzieci , które wykonały prace plastyczne otrzymały dyplomy i drobne upominki. A wykonane prace zgromadzono w holu przedszkolnym do prezentacji dla wszystkich. Ten dzień był dla nas pełen radości życzliwości i uśmiechu.
Już wkrótce wiosna. Tęsknimy za nią, dlatego w grupie dzieci 4-letnich próbowaliśmy przyspieszyć jej nadejście zakładając zielone hodowle w kąciku przyrody. Jest pięknie, wiosennie. Codziennie obserwujemy zmiany w przyroście posadzonych cebulek i nasionek. Czekamy z utęsknieniem na wiosenne słoneczko. Zapraszamy do galerii.
Gimnastyka
Idzie piesek, idzie misiek,
kotek, słonik no i lisek,
Wszyscy kroczą z balonami,
z najlepszymi życzeniami,
Właśnie nadszedł dzień radosny wielce
- masz kolejny roczek więcej :)
W dniu 16 marca 2023 r. dzieci z grupy 5,6-l w SP 9 uczestniczyły w kolejnych zajęciach z panem leśnikiem Piotrem Dzikim w budynku Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego Oddział w Żywcu. Tym razem dzieci poznawały wczesnowiosenne rośliny chronione występujące na terenie Beskidu Żywieckiego i naszych najbliższych okolic. Wiele z prezentowanych roślin było nie tylko bardzo pięknych, ale również niebezpiecznych. Dzieci dowiedziały się, że rośliny są chronione nie tylko ze względu na ich rzadkość występowania, ale również z powodu ich trujących właściwości. Najlepiej je obejrzeć, sfotografować i zostawić w spokoju. Dzieci nauczyły się również na czym polega klasyfikowanie roślin ze względu na kolor, ilość płatków kwiatu, kształtu liści oraz nazwę. W drodze powrotnej dzieci obserwowały pierwsze zwiastuny wiosny w okolicznych ogródkach - mnóstwo przebiśniegów i kolorowych krokusów oraz pierwsze pączki na krzewach. To chyba znaczy, że wiosna się zbliża !
W dniu 15 marca dzieci z grupy 5,6-l w SP9 obchodziły "Dzień piekarza i cukiernika" w naszej sali. Dzieci poznały zawód piekarza i cukiernika, obejrzały film dydaktyczny, jak powstają wypieki, ułożyły historyjkę obrazkową na temat drogi chleba "Od ziarenka do piekarni" oraz samodzielnie wykonały pizzę z ciasta drożdżowego i dodatków, które dzieci układały na surowym spodzie ciasta. Po upieczeniu w piekarniku, dzieci z apetytem zjadły swój kawałek, jako drugie śniadanie między zajęciami. Praca piekarza jest bardzo ciężka, ale bardzo pożyteczna, wszyscy lubimy świeży chlebek i bułeczki.
"Pan piekarz" - Agnieszka Karcz
"Ciemną nocą, gdy wszyscy spali,
W małej piekarni ciasto wyrabiali.
W wielkich misach mąkę i sól mieszali,
A także drożdże i ziarna dodawali.
Z tej porcji przeróżnych składników,
Wnet powstało tuzin smakołyków.
Tu rogalik chrupiący, drożdżowe ciasto.
Tam bułka maślana i brioszka na słodko.
Obok bochenki z ziarenkami w parze,
A także cieniutkie bagietki rumiane.
Pszenna kajzerka w koszyku ułożona,
Do puszystej chałki mocno przytulona.
Nad nimi precelki zwisają zaspane,
Zerkają na wekę pokrojoną dbale.
Wśród wypieków wyśmienitych zapach się unosi,
Wraz z nim ciepło bucha z pieca i o przerwę prosi.
Do piekarni ludzie rankiem przybywają,
Wszystkim smakołykom uśmiech posyłają.
A pan piekarz dumnie patrząc na swe dzieła,
Rogalika wziął na drogę i rzekł "do widzenia".
W tym tygodniu dzieci z grupy 5,6-l w SP9 poznawały sposoby siania i sadzenia kwiatów i warzyw. Rozpoznawały różnice w wyglądzie cebul, bulw, korzeni i różnych nasion, z których wyrosną pyszne i zdrowe warzywa oraz piękne kwiaty. Wiosna się zbliża - choć zima nadal nie chce jej ustąpić miejsca, a my w naszej ciepłej sali uczymy się, jak zasadzić groszek i cebulkę, co jest potrzebne, aby roślinki miały dobre warunki do wzrostu oraz poznajemy wielozmysłowo konsystencję ziemi i torfu. Uczymy się nazw roślin i rozpoznajemy, co się sieje, a co sadzi. W naszej sali już króluje wiosna ! Dzieci wykonały również wiele prac plastycznych, ucząc się: etapów, jak z cebulki wyrośnie tulipan, jak zrobić przebiśniegi z pasków papieru oraz poznały znaczenie przysłowia : "W marcu, jak w garncu". Wiosno przybywaj, czekamy na ciebie !